Balet i horsko pevanje u srcu Negotina

Gostovanje Baleta beogradskog Narodnog pozorišta i koncert prošlogodišnjeg pobednika Natpevavanja – hora „Sonja Marinković“ iz Novog Sada, obeležili peti festivalski dan


Veče baleta na Mokranjčevim danima

Dok Srbija čeka balet o Mokranjcu, što je već skoro deceniju želja i Programske komisije festivala ali i renomiranih umetnika koji bi rado potpisali jedan ovako grandiozan poduhvat, a razlog za čekanje je nedovoljno novca, zaista su posetioci ”Mokranjčevih dana” srećni kada se u programu nađe mesta i za balet. Već sama najava da će u Negotin, ove godine, stići Balet Narodnog pozorišta iz Beograda, izazvala je interesovanje, posebno ljubitelja muzike Johana Sebastijana Baha i Antonija Vivaldija. Na muziku pomenutih kompozitora prikazana su dva jednočina baleta: ”Žene u de-molu” uz muziku Bahovog koncerta br.1 za klavir i orkestar u de-molu i ”Duga božićna večera”, rađen po motivima istoimenog komada Torntona Vajldera.

Članovi baletskog ansambla Narodnog pozorišta specifičnim savremenim plesnim izrazom dočarali su spektar emocija, misli i igre u dva jednočina baleta Radua Poklitarua, jednog od vodećih koreografa današnjice i prikazali zašto su dobitnici ovogodišnje nagrade ”Terpsihora”, prestižnog priznanja Udruženja profesionalnih baletskih igrača, koreografa i baletskih pedagoga Srbije, koja im je pripala, upravo, za izvođenje baleta koji su premijeru imali pre nepunu godinu dana, a sinoć ih je videla i publika Mokranjčevih dana. U baletu postoji 16 glavnih ženskih likova, a zanimljivo je da ženske uloge izvode i muškarci. Glavne uloge tumačili su Ivana Savić Jaćić i Dejan Kolarov.

Hor „Sonja Marinković“ iz Novog Sada – pobednik Natpevavanja 2016.

Ljubitelji horskog pevanja, čini se, svake godine sa posebnim zadovoljstvom čekaju celovečernji program hora koji ponese titulu najboljeg na Natpevavanju. Taj se nastup pažljivo prati, uz očekivanja da upravo titula pobednika i nagrada – statueta „Stevan Mokranjac“ utiču da taj horski ansambl još marljivije radi na svom repertoaru, glasovima, predstavljanju i posebno izvođenju Mokranjčevog stvaralaštva.

Prošlogodišnji pobednik, Mešoviti hor Akademskog kulturno-umetničkog društva Univerziteta u Novom Sadu „Sonja Marinković“ je zreo ansambl osnovan još krajem 1961. godine, a njime poslednje dve godine diriguje mlada i ambiciozna Dunja Deurić (1987) sa kojom je hor u Negotinu i osvojio laskavo priznanje. Sjajni novosadski hor svoj koncert naslovio je „Sa Mokranjcem u svet“ i kompletan program i vizuelno osmislio kao svojevrsnu posvetu kompozitoru Stevanu Stojanoviću Mokranjcu. Posebno iznenađenje horisti su prikazali kroz koreografiju i živopisne narodne nošnje svih naroda i narodnosti Vojvodine. Program su započeli Mokranjčevom Sedmom rukoveti, a zatvorili izvođenjem pesama iz Makedonije iz XV rukoveti. Čule su se između ostalih i: Mađarske i Rumunske narodne pesme, Turske pesme, kao i „Ogrejala mesečina“ iz nedovršene XVI rukoveti koju je završio i aranžirao Kosta Manojlović.


Gudači Svetog Đorđa

Na 52. „Mokranjčevim danima“ obeleženo je i 25 godina postojanja Kamernog orkestra „Gudači Svetog Đorđa“. Ovaj ansambl osnovan je na inicijativu grupe bivših učenika Škole za muzičke talente iz Ćuprije i profesora Petra Ivanovića. Koncert u Negotinu otvoren je „Počasnicom Stevanu Mokranjcu“ koju je 1998. godine komponovao doajen srpske muzike, akademik Dejan Despić, kao vrstu rapsodije na neke od najlepših tema iz Mokranjčeve horske muzike. Festivalska publika slušala je u nadahnutom izvođenju Gudača Svetog Đorđa, sa solistom na violini Markom Josifoskim i Koncert za violinu i gudače Aleksandra Obradovića, a zatim i Stare pesme i igre (III svita) italijanskog kompozitora Otorina Respigija.