Apotekarska ustanova Bor pokušava da zadrži prodajnu mrežu, otpuštanja neminovna

Apotekarska ustanova Bor, koja ima maloprodajnu mrežu u svim opštinama Borskog okruga, pokušaće da, uprkos mnogobrojnim problemima, zadrži objekte pri domovima zdravlja u Boru, Negotinu, Majdanpeku i Kladovu.

O situaciji u ovoj farmaceutskoj ustanovi nedavno su u Ministarstvu zdravlja predstavnici opštine Bor razgovarali sa pomoćnikom ministra Mirjanom Ćirić.

Na sastanku je bilo reči o maksimalnom broju zaposlenih u Apotekarskoj ustanovi, koji je po poslednjoj odluci ministarstva – 55. Sa druge strane, predstavnici borske lokalne samouprave smatraju da nije moguće obezbediti sredstva za isplatu plata i insistiraju da se broj radnika prepolovi, odnosno da se smanji na 25. Još uvek se traži zakonski model po kome će biti smanjen broj zaposlenih. Opravdanje za ovakav stav se nalazi i u tome da opštine Negotin, Majdanpek i Kladovo ne žele da učestvuju u finansiranju Apotekarske ustanove, pa sav teret pada na budžet opštine Bor.

Apotekarska ustanova ima dugove veće od 430 miliona dinara, a većini maloprodajnih objekata je pre pola godine isključena struja zbog neplaćenih računa, čime im je rad onemogućen.

„Ovakvo stanje je neodrživo. Nemamo struju u apotekama, a prete da će nam isključiti i grejanje. Planiramo da održimo po jednu glavnu apoteku u svim gradovima – Majdanpeku, Kladovu, Negotinu i Boru. Uglavnom su to apoteke pri domovima zdravlja koje još imaju struju i kako-tako rade“, rekla je direktorica Apotekarske ustanove Bor, Tanja Videnović.

Ona smatra da se smanjenjem broja zaposlenih neće rešiti problemi i da se rešenje mora tražiti zajedno sa državom, jer su mnoge apotekarske ustanove širom zemlje u sličnoj situaciji.

„Za sada je stav da država neće moći da vrati dugove, a mi imamo velika potraživanja od Republičkog fonda. Očekivali smo da će to biti plaćeno, a opština bi onda verovatno mogla da servisira ostale dugove“, kazala je direktorica.