Nakon nedavne vesti o vraćanju obaveznog vojnog roka, Institut za omladinski aktivizam i različitosti (IZOAR), zajedno sa Web timom „Bor 030”, ispitao je kakvi su stavovi mladih u Boru o ovom pitanju.
Izveštaj o stavu mladih u Boru o uvođenju obaveznog vojnog roka je jedan od načina da se glas mladih čuje.
Kako bi se kreiralo građansko demokratsko društvo u kome se sistemski brine o mladima, neophodno je da mladi budu jednak deo društva, smatra Lazar Begović, predsednik IZOAR-a.
„Na osnovu podataka koje smo dobili iz Alternativnog izveštaja o položaju i potrebam mladih u Srbiji koje Krovna organizacija mladih Srbije (KOMS) prikuplja svake godine od 2017, poželeli smo da bliže ispitamo stavove mladih o uvođenju obaveznog vojnog roka”, kaže Begović i dodaje da anketa predstavlja jedan od najlakših načina uključivanja mladih u donošenje odluka koje ih se tiču.
Podaci iz Alternativnog izveštaja kažu je 49% mladih za uvođenje obaveznog vojnog roka za muškarce, dok je 43% protiv.
Kada govorimo o istom pitanju koje se odnosi na žene, samo 19% mladih je dalo potvrdan odgovor, dok je 68% mladih dalo odričan odgovor.
Podaci do kojih je došao IZOAR su malo drugačiji.
Naime, priblično trećina mladih (30,9%) je dala pozitivan odgovor, a čak približno dve trećine (64,9%) je dalo negativan odgovor.
Podaci koji se odnose na žene se ne razlikuju mnogo od KOMS-ovih podataka, odnosno samo 10,7% mladih je dalo potvrdan odgovor, dok je velika većina mladih (83,3%) dalo odričan odgovor.
Institut za omladinski aktivizam i različitosti (IZOAR) je udruženje mladih koje je zalaže za sistemsku brigu o mladima, ali i stvaranje prilika i prostora za mlade. Kako bi ostvarilo svoje ciljeve u poboljšanju kvaliteta života mladih, udruženje želi da uključi mlade u donošenje odluka i da im da glas.
Institut za omladinski aktivizam i različitosti i Web tim „Bor 030” ovakvim istraživanjima žele da utiču na kreiranje građanskog društva u kome postoji kultura da mladi, ali i ostali građani, budu pitani pre donošenja bitnih odluka koje se odnose na život u našem društvu.
Objavljeni medijski sadržaj je nastao u okviru projekta „Glas nove generacije“, koji je sufinansiran iz budžeta grada Bora. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.