Povodom Svetskog dana borbe protiv side, Institut za omladinski aktivizam i različitosti (IZOAR) i Veb tim „Bor 030” sproveli su anketu o reproduktivnom zdravlju mladih u Boru.
Institut za omladinski aktivizam i različitosti (IZOAR) i Veb tim „Bor 030” želeli da, povodom 1. decembra, Svetskog dana borbe protiv side, ispitaju koliko su mladi informisani o značaju reproduktivnog zdravlja, ali i koliko brinu o istom.
Kao rezultat ovog važnog istraživanja, koji za cilj ima poboljšanje kvaliteta života mladih u Boru i kreiranje adekvatnog sadržaja za mlade, napravljen je Izveštaj o reproduktivnom zdravlju mladih u Boru.
Mladi informacije o reproduktivnom zdravlju saznaju na različite načine, a najučestaliji su: internet (37,5%), lekari (32,5%) i škola (12,5%).
Malo je reći da je zabrinjavajuće to što je mladima u Boru glavni izvor informisanja o repsroduktivnom zdravlju internet i da su lekari tek na drugom mestu sa manje od trećine odgovora.
Na pitanje šta mlade u Boru najviše brine u vezi reproduktivnog zdravlja, odgovor koji je ubedljivo imao najviše odgovora (60%) jeste polno prenosive bolesti.
Međutim, kada je trebalo da odgovore da li znaju gde mogu da potraže savet ili pomoć o reproduktivnom zdravlju, čak 27,5% je odgovorilo sa delimično, a 15% da uopšte ne zna.
„Svetski dan borbe protiv side se svake godine obeležava različitim radionicama u školama, ali je neophodno da se stavi veći fokus u toku čitave godine, smatra Milica Begović, članica Upravnog odbora IZOAR-a..
„Ovo je svakodnevica mladih, te je neophodan sistematičniji pristup koji će pružiti mladima potrebnu podršku, ali onako kako njima to prija”, rekla Begović.
Mladi su prepoznali važnost ove teme i istakli da bi škole trebalo da budu institucije koje će pružiti mladima odgovarajuću edukaciju o ovoj temi.
Objavljeni medijski sadržaj je nastao u okviru projekta „Glas nove generacije“, koji je sufinansiran iz budžeta grada Bora. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.