U Zaječaru je, u okviru javnog časa koji je organizovala zaječarska Medicinska škola, obeležen Svetski dan reanimacije – 16. oktobar.
Na javnom času ukazano je na značaj posedovanja spoljašnjeg automatskog defibrilatora kojim može da se spasi nečiji život do dolaska Hitne pomoći, a prisutni su mogli da vide i nauče osnove mere oživljavanja i korišćenja automatskog spoljašnjeg defibrilatora ovom prilikom.
Pored učenika i publike, na javnom času učestvovale su i nastavnice zdravstvene nege Nevena Đorđević, Marina Kovijanić, nastavnica stručnih predmeta dr Merlina Miljković i specijalista urgentne medicine dr Sanela Radisavljević.
Defibrilacija je deo kardiopulmonalne reanimacije koji podrazumeva isporuku električne energije, preko elektroda plasiranih na grudni koš. Defibrilatori generišu i zatim ispuštaju električnu struju preko dve elektrode. Rezultirajući šok, istovremeno depolarizuje velike delove pretkomora ili komora, čime se prekidaju povratni krugovi i ponavljajuće aritmije. Rana defibrilacija je odavno prihvaćena kao standard, jer je ventrikularna fibrilacija (VF) najčešći oblik srčanog zastoja kod vanbolničkih žrtava, a preživljavanje je obrnuto srazmerno vremenu izvedene defibrilacije od momenta srčanog zastoja.
Učenici Medicinske škole iz Zaječara, članovi sekcije Prve pomoći u okviru projekta UPSHIEF „Električari srca“ osvojili su novčana sredstva u iznosu od 100.000 dinara. Za ovaj iznos učenici su kupili trenažer spoljašnjeg automatskog defibrilatora i osmislili različite vidove radionica koje su prilagodili različitim uzrasnim kategorijama u cilju obučavanja populacije za rad sa AED-om pri oživljavanju unesrećenih lica.