RTB Bor i Železnice Srbije podižu kvalitet železničkog prevoza u istočnoj Srbiji

Na današnjem sastanku u Generalnoj direkciji RTB-a Bor između rukovodstva ove kompanije i predstavnika Železnica Srbije bilo je reči o poboljšanju kvaliteta robnog i putničkog železničkog saobraćaja, zbog velikog značaja železničkog saobraćaja, kako za prevoz robe i sirovina, tako i za prevoz putnika, naročito onih koji rade u Boru i Majdanpeku.

blagoje-zeleznica-srbije

Nakon završetka radova na novoj topionici i fabrici sumporne kiseline u Boru, RTB će u narednoj godini imati potrebu za dopremanje oko sto hiljada tona koncetrata bakra u novu topionicu, kao i odpremanje više od 250 hiljada tona sumporne kiseline u Prahovo.

U namirivanju ovih potreba najznačajniju ulogu će imati železnički saobraćaj, pa je na sastanku rukovodstva RTB-a i predstavnika Železnica Srbije dogovoreno da se uskoro krene sa pripremama za sanaciju i rekonstrukciju železničke infrastrukture u istočnoj Srbiji.

„Već u sledećoj godini očekuje nas prevoz znatno veće količine robe, prvenstveno doprema koncentrata bakra, koja će u 2015. godini biti reda veličini 100 hiljada tona, dok će u Prahovo biti otpremljeno oko 250 hiljada tona sumporne kiseline. U narednim godinama može se računati i na više od 350.000 tona kiseline. Na sastanku sa predstavnicima Železnica Srbije danas smo razgovarali o tome kako se pripremiti za izvršenje ovog zadatka. Posao je ogroman, zadatak izuzetno težak i rezultate sastanka ćemo znati tek za neko vreme“, rekao je generalni direktor RTB-a Bor Blagoje Spaskovski.

Negoslav Teofilović, direktor direkcije za prevoz Železnica Srbije, istakao je da je zadatak železnice da prati razvoj i potrebe privrede u Srbiji i omogući nesmetan prevoz robe i na taj način omogući bolje poslovanje kompanija i firmi.

„Zadatak Železnica Srbije je da prati naša preduzeća u njihovom razvoju i da omogući da ona rade i bolje nego što su radila. S obzirom na to da RTB dosta ulaže u razvoj i da će u narednom periodu imati mnogo više proizvoda nego do sada, dobili smo zadatak da dođemo i napravimo plan šta ćemo raditi u naredne tri godine kako bismo tačno znali koje su naše, a koje obaveze RTB-a Bor. Mi ćemo naše obaveze sigurno ispuniti i prevesti 400 do 500 hiljada tona robe, koliko se planira u narednom periodu.

Što se tiče prevoza robe, tu ćemo sigurno dobro obaviti posao i železnica neće biti kočnica razvoja ni RTB-a ni ovog regiona. Ministarstva ekonomije i saobraćaja posebno su zainteresovana za to i mi smo došli da ispitamo kakva je situacija i obavestimo ih šta smo se dogovorili kako bi znali u čemu mogu da pomognu. Nadam se da će naša saradnja sa RTB-om u budućnosti biti sve bolja, a Železnica će ispuniti sve svoje obaveze“, rekao je Negoslav Teofilović.

Na sastanku je istaknut i veliki značaj funkcionisanja putničkog železničkog saobraćaja na teritoriji istočne Srbije i prevozu putnika sa teritorije Zaječara, Bora i Majdanpeka prema Beogradu. Ovo se naročito odnosi na prevoz zaposlenih u Boru i Majdanpeku, jer bez sigurnog prevoza nema sigurnosti u dolasku radnika na posao.

„Razgovarali smo i o poboljšanju železničkog prevoza žitelja Zaječara, Bora i Majdanpeka prema Beogradu, a naročito onih koji rade u Boru i Majdanpeku, jer bez prevoza železnicom nemamo sigurnosti u dolasku radnika na posao. S obzirom na to da je mnogo toga lošeg učinjeno na železnici države Srbije, pred rukovodstvom Železnica stvarno je ogroman posao. Međutim, verujući u snage koje vode to preduzeće i u njegove radne ljude, očekujem pozitivan ishod, jer ovo je još jedan zadatak koji je Vlada Srbije dala srpskoj železnici i nadam se da će ga ona izvršiti i položiti račune onima koji su joj ga dali“, istakao je Blagoje Spaskovski.

U Železnicama Srbije kao največi problem u putničkom prevozu ističu veoma loše stanje pruga u istočnoj Srbiji, što uslovljava veoma malu brzinu prevoza i ovaj vid prevoza čini malo intersantnim putnicima. Iz tog razloga, kako navode u ovoj kompaniji, u planu je rekonstrukcija pruga u istočnoj Srbiji.

„Nameravamo da remontujemo ovdašnje pruge i da „podignemo“ brzine, da pustimo nova sredstva za prevoz putnika, koja ćemo dobiti, nadam se, u narednoj godini. To su novi dizel-motorni vozovi, sada ih imamo 12, a nadam se da ćemo da dobijemo između 28 i 30. Tako bismo deo tih novih vozova mogli da pustimo u saobraćaj i na ovoj teritoriji. Ali, pustiti ih sada, sa ovim stanjem pruga i sa ovom brzinom, mislim da nije interesantno putnicima. Ipak, još ćemo razgovarati sa lokalnim samoupravama, pa ako one budu insistirale na tome, možda ćemo i pustiti neki od vozova koje već imamo“, navodi Negoslav Teofilović.

Tačan datum početka rekonstrukcije pruga još uvek nije poznat, ali iz kompanije Železnice Srbije saznajemo da su u toku izrada finansijskog plana i pripremni radovi, a da će nakon sagledavanja svih potreba početi i konkretni radovi na rekonstrukciji.