Dva meseca probnog rada rekonstruisanih pogona u Topionici i rafinaciji pokazala su borskim metalurzima koja oprema predstavlja usko grlo u proizvodnji katodnog bakra i dokazala da je redovno održavanje ključ za veću efikasnost. Zbog toga je u poslednjoj dekadi novembra organizovan zastoj u okviru koga su još jednom pregledana sva kritična mesta u Topionici i korigovano ono što se tokom probnog rada, ali i testiranja opreme sa materijalom pokazalo kao slaba tačka.
„Kako bismo povećali kapacitet sušenja koncentrata, dodali smo dva reda grejnih elemenata u novom parnom sušaču. On je imao kapacitet 100 tona koncentrata na sat, a instaliranjem dodatnih grejnih elemenata, ali i ugradnjom cevi za pneumakse u sledećoj fazi, povećaćemo ga na do 150 tona koncentrata po satu. Zamenili smo, inače, oba pneumaksa koja služe za transprot prašine i ugradili dva potpuno nova. Zbog novog sušača smo rekonstruisali i traku ispod međubunkera od 400 tona, kako bi više šarže moglo da putuje ka njemu. Takođe, reparirali smo i ventilator koji ima zadatak da usmeri otpadne gasove iz sušača“, rekao nam je zamenik rukovodioca Topionice Dragan Živulović.
On je dodao i da je ugrađena još jedna hauba za fugitivne gasove na početku konvertorske hale, koja dodatno treba da poboljša izvlačenje gasova iz ovog objekta.
„Od ostalih poslova pomenuo bih zamenu trake na Odeljenju pripreme, ali i one ispod bunkera od 400 tona kod starog sušača. Sanirali smo i kransku stazu u hali konvertora i zamenili oštećene delove šina“, ispričao nam je Živulović.
Zamenik rukovodioca Topionice ističe da je rad fleš-peći u ovom periodu potvrdio da ovaj važan agregat nema nedostatke, pa su u okviru redovnog održavanja zamenjeni samo segmenti za ispust bakrenca i taping-blokovi.
„Sve ovo radili smo kako bismo dodatno poboljšali ekološke efekte metalurgije bakra. Slika je, ruku na srce, neuporedivo bolja nego ranije i bez ovih intervencija, ali uvek ima mesta za poboljšanje“, zaključuje Živulović i podvlači da su sve poslove obavljali radnici Centra za elektromašinsko održavanje u TIR-u i dve podizvođačke firme.
Ekološki efekti koje je ogranku TIR, kompaniji Srbija Ziđin Koper i građanima Bora doneo projekat tehničke rekonstrukcije, proširenja i izgradnje metalurških agregata vidljivi su i golim okom, a nije ih prekrio ni prvi sneg koji se ovih dana spustio na zelene površine u topioničkom krugu.
Topionica je danas, onako kako je i planirano, ponovo počela da radi. Sušač je jutros pušten u rad, a druga smena pokrenuće i ostale agregate.
(Kolektiv)