U Slatini je u utorak održan veliki zbor građana podstaknut radovima koji se već mesec dana izvode u ataru ovog borskog sela, a o kojima meštani nemaju dovoljno informacija.
Na zbor su pozvani predstavnici Gradske uprave i rudarskih kompanija kako bi dobili odgovore o aktivnostima koje one sprovode na teritoriji sela, opstanku naselja s obzirom na intenzivne radove, o različitim cenama za otkup zemljišta i ekologiji.
Predsednik Saveta mesne zajednice Slatina, Boban Milojković kaže da su ova pitanja i poziv na sastanak upućena Gradskoj upravi i kineskim kompanijama u dva navrata u prethodnih mesec dana, ali da se niko nije odazvao pozivu, te da je danas, na inicijativu gradonačelnika održan sastanak kojem su prisustvovali i predstavnici obe firme.
Zboru su ispred lokalne samouprave prisustvovali Nikola Marić, pomoćnik gradonačelnika i Ljubiša Repeđić, član Gradskog veća.
„Kompanija „Srbija Ziđin Koper” je bila spremna da se pojavi večeras ovde sa odgovorima na ova pitanja, međutim kompanija „Srbija Ziđin Majning” nije mogla tako brzo da pripremi odgovore i tražili su odlaganje zbora za 10 dana. Ja nisam mogao da skup odložim za tako kratko vreme i zato je zbor održan, a njemu su prisustvovali članovi Gradske uprave i pročitali zaključak sa današnjeg sastanka. Juče sam imao sastanak sa generalnim direktorom kompanije „Srbija Ziđin Koper” na kojem sam dobio objašnjenaja o aktivnostima ove kompanije na teritoriji sela Slatina. One su veoma male, radi se na brani, pročistiće reku i stvoriti normalne uslove za život, popločati rečno korito i napraviti stazu”, objašnjava Milojković.
Naredni zbor zakazan je za 4. februar u 18 časova, a meštani su predložili da se preduzmu radikalnije mere ukoliko se ni tada kineske kompanije ne pojave sa odgovorima na pitanja koja su pred njih stavili.
Ipak, dodaje Milojković, odgovor meštanima sela Slatina na prvom mestu duguje država.
„Smatram da je država u samom startu napravila grešku. U redu prodala je rudnik, ali trebalo je da zaštiti meštane, da se zna koja je cena po kvadratnom metru zemljišta, a ne da postoje tri različite cene – tržišna, ona koju nudi „Srbija Ziđin Koper” i ona koju nudi „Srbija Ziđin Majning” za otkup”, ističe Milojković.
Zboru su prisustvovali i meštani drugih borskih seoskih i gradskih naselja koji su još jednom izneli brojne probleme sa kojima se susreću zbog intenzivnih rudarskih aktivnosti.