Conić naglašava i da bi sa pobednikom na tenderu morali biti precizno definisani plan i dinamika investiranja, koja bi striktno morala da se poštuje. U suprotnom, automatski bi se pristupilo raskidu kupoprodajnog uguvora i ugovora o prenosu eksploatacionih prava.
– Konkretno, do kraja investicionog ciklusa, koji je predviđen da traje četiri godine, u "Boru" bi morala biti izgrađena najsavremenija topionica, čiji bi rad bio u potpunosti u skladu sa strogim ekološkim normama koje propisuje domaće zakonodavstvo – podvukao je Conić. – Naš zahtev je i da budući vlasnik RTB, koji bi, ukoliko sve bude teklo po planu, u posed imovine borske kompanije trebalo da uđe početkom naredne godine, uz 4.520 radnika preuzme i blizu 200 zaposlenih iz naših fabrika armature, odlivaka, soli, fotohemikalija, auto-kozmetike i pogona za izradu dijamantskih krunica i istražnih radova, koje, ni posle tri aukcije, nisu dobile novog vlasnika.
Akcije i otpuštanja
Predstavnici Jedinstvene sindikalne organizacije RTB, koji su se u sredu takođe sastali s ministrom Dinkićem, zahtevali su da se bivšim i sadašnjim radnicima borske kompanije isplate akcije.
– Ministru ekonomije smo preneli i naš stav da je pogubno prodavati 100 odsto basenske imovine, kao i da ne pristajemo na dodatno otpuštanje radnika, budući da su u RTB do sada već sprovedena tri kruga socijalnog programa tokom kojih je preduzeće napustilo blizu šest hiljada zaposlenih – istakao je predsednik JSO RTB Dragan Aleksić.