Zablistao „Vivak“

Tri bisa za najmlađi negotinski hor – oduševljeni publika i kritika. U publici 52. Mokranjčevih dana i najmlađi – mališani dečijeg vrtića ”Pčelica”


Raspevani “Vivak” i umetnički rukovodilac Dragana Marinović-Simonović (foto:Zdenka Tomić)

Prava je šteta što su oblaci i kiša ”naterali” organizatore da prepodnevni festivalski program ”Klasika u 11”, zamišljen kao koncert na otvorenom u centru Negotina, presele u salu Umetničke škole ”Stevan Mokranjac” koja je bila pretesna da primi sve zainteresovane posetioce. Najmlađi negotinski hor ”Vivak” čiji je prvi veliki nastup na jubilarnim 50. Mokranjčevim danima stručna javnost okarakterisala kao novi potencijal u horskom pevanju i sa oduševljenjem im pružila podršku, smatrajući njihov nastup ”iskricama” Festivala, našao se dve godine kasnije u poziciji da prikaže da li je i koliko napredovao? I ponovo je svojom ozbiljnošću, izborom programa i energijom pokazao da je na pravom putu. Koncert je otvoren Mokranjčevim kompozicijama: Šesta rukovet, ”Al’ je lep ovaj svet” i ”Na ranilu”.

”Trudimo se da nam kompozicije Stevana Mokranjca budu na prvom mestu, a onda i stari majstori, duhovna muzika, etno, filmska… Deca vole taj šarolik repertoar i žanrove koji nam pružaju mogućnost za gostovanja na različitim manifestacijama i festivalima. Da deca vole način na koji radimo govori i to koliko nas je. Samo danas ih je bilo skoro četrdeset! Vole da se ”umešaju” i predlože kompoziciju koju žele da otpevaju, tada se trudim da ispunim i njihove želje, jer samo ako smo i one i ja zadovoljne, uspeh ne izostaje! Verujte mi, one tačno znaju kada nisam zadovoljna onim što su izvele. Ponosna sam na njih! Značiće im mnogo i današnje pozitivne kritike dr Sonje Marinković, selektorke Festivala, koja pomno prati naš rad, ali i ostalih muzikologa do čijeg nam je iskrenog mišljenja stalo” – kaže Dragana Marinović-Simonović, dirigent dečijeg hora ”Vivak” koji radi pod okriljem negotinske Umetničke škole ”Stevan Mokranjac”.

Uz saradnju Nataše Šucić na klaviru i trojice profesora: Vladimira Pešića na violini, Milana Rakića na klarinetu i Dušana Đorđevića na harmonici, najmlađi čuvari Mokranjčevog stvaralaštva u nastavku programa pokazali su da se uspešno snalaze i u ostalim muzičkim žanrovima, kroz Betovenovu ”Odu radosti”, muziku iz filmova ”Čarobnjak iz Oza” i ”Zaleđeno kraljevstvo” do tradicionalne ”Jovano, Jovanke”. Koncert je završen izvođenjem kompozicije ”Ovo je Srbija”, posle koje je ”Vivak” još tri puta pevao na bis.


Poklonili se Mokranjcu i Negotincima (foto: Zdenka Tomić)

Ni Bilji Krstić i ansamblu ”Bistrik” publika sinoć nije dozvolila da napuste scenu bez bisa. Osim kompozicija koje su već postale njihov zaštitni znak, premijerno smo slušali splet ”U šetnji sa Mokranjcem” koji je potpisao Negotinac Dimitrije Mikan Obradović, kompozitor i etnomuzikolog, a u kojem se uz motive Mokranjčeve Šeste rukoveti čuju i pesme: Aman vodeničare, Šta se ono tamo zeleni, Kad sam bila devojana i Vrti kolo. Obradović, koji prati Festival, zahvalio se izvođačima i publici na toplom prijemu.

Iako je Bilja Krstić, danas poznata interpretatorka etno melosa, na Mokranjčevim danima nastupala još kao srednjoškolka i učenica niške muzičke škole ”Dr Vojislav Vučković”, njen prvi nastup sa ”Bistrikom” na ovom festivalu priređen je u okviru predfestivalskog programa 2002, samo godinu nakon formiranja ”Bistrika”. Sinoć, 15 godina kasnije u zvaničnom delu programa, festivalska publika bila je u prilici da čuje kompozicije sa njihovog najnovijeg albuma, petog po redu, koji su pod imenom ”Svod” objavili u januaru ove godine u izdanju engleske kuće ARC Music. Na ovom albumu se nalazi i vlaška pesma ”Ioane, Ioane” za koju je nedavno u ovom kraju, na Rogljevačkim pivnicama snimljen spot.


Hor Saborne crkve Sveti Georgije iz Novog Sada na koncertu u Mokranju

Nedelja, drugi festivalski dan, već po tradiciji, učesnike i goste Festivala dovodi u Mokranje, mesto porekla porodice Stojanović. U mokranjskoj Crkvi Svete Trojice, u kojoj rado nastupaju horski ansambli, ove godine zapevao je hor Saborne crkve “Sveti Georgije” iz Novog Sada pod upravom Bogdana Đakovića. Bila je to prilika da se čuju dela srpske, ruske i bugarske duhovne muzike 19. i 20. veka koja se nalaze na redovnom repertoaru ovog ansambla, koji posebnu pažnju posvećuje i savremenoj pravoslavnoj i hrišćanskoj bogoslužbenoj i koncertnoj duhovnoj muzici (Ivan Mudi, Džon Tavener i dr).


Niti tradicije

Folklorna osnova Mokranjčevog stvaralaštva bila je dobar i bitan razlog, a živa tradicija narodne umetnosti u ovom kraju dobra i široka podloga da se ”Mokranjčevi dani” od samog početka vežu i za folklor. Jedna od polaznih ideja u pokretanju Festivala bila je veza sa negotinskim vašarom ili saborom, koji je tada u velikoj meri bio stecište izvorne narodne umetnosti – muzike, igre, rukotvorina i drugih sadržaja. Program ”Niti tradicije ” koji Festival organizuje više od decenije u ime nezaborava na Mokranjčeve korene čini to kroz svojevrsno saborovanje, koje i danas oživljava prošlo vreme zahvaljujući pre svega amaterima – ključnim čuvarima narodnog blaga i tradicije. Ove godine u programu su učestvovali članovi kulturno-umetničkih društava: ”Floričika” iz Jabukovca, ”Mokranjac” iz Mokranja, ”Đido” iz Brestovca kod Bora i ženska pevačka grupa UŠ ”Stevan Mokranjac” iz Negotina.