Danas se obeležava Đurđevdan, praznik Svetog velikomučenika i pobedonosca Georgija, jednog od najpoštovanijih svetitelja u pravoslavlju, koji je ujedno i hramovna slava Crkve Svetog Georgija u Boru.

Mnoge porodice u Srbiji Svetog Đorđa slave i kao svoju krsnu slavu. Ovogodišnja slavska trpeza je posna, s obzirom na to da Đurđevdan ove godine pada u sredu.
Povodom hramovne slave i praznika Svetog Georgija, u borskoj crkvi od 9 časova biće služena Sveta arhijerejska liturgija, kojom će načalstvovati Visokopreosvećeni mitropolit timočki gospodin Ilarion. Doček arhijereja predviđen je u 8.45 časova.
Prema hrišćanskom predanju, Sveti Georgije bio je rimski vojnik poreklom iz Kapadokije u Maloj Aziji. Tokom velikog progona hrišćana 303. godine javno je priznao svoju veru i zbog toga bio mučen i postradao, ostajući upamćen kao simbol hrabrosti, vere i istrajnosti.
Sveti Georgije jedan je od najpoštovanijih svetaca u Pravoslavnoj crkvi, ali se slavi i u katoličkim zemljama. Proslavlja se u Kanadi, Kataloniji, Engleskoj, Etiopiji, Gruziji, Grčkoj, Crnoj Gori, Portugalu i Srbiji, kao i u gradovima Istanbulu, Ljubljani i Moskvi.
Sveti Georgije je poštovan kao zaštitnik mnogih država i gradova u Evropi. Smatra se zaštitnikom profesija, organizacija i bolesnika. Poštovan je i kao zaštitnik konjice, vitezova i viteštva i krstaških pohoda.
Posvećeni su mu mnogi manastiri, među kojima najpoznatiji manastir Đurđevi Stupovi.
U ikonografiji Pravoslavne crkve Sveti Georgije je još od 7. veka prikazivan kao vojnik sa kopljem ili mačem, dok se od 9. veka pojavljuje prikaz svetitelja na konju kako kopljem ubija aždaju. Smatra se da aždaja simbolizuje mnogoboštvo.
Na ikonama se pored Svetog Georgija nalazi i ženska figura u gospodskom odelu za koju se veruje da predstavlja caricu Aleksandru, ženu cara Dioklecijana, koji je mučio Svetog Georgija zbog ispovedanja hrišćanske vere. Prema predanju, carica Aleksandra poverovala je u Boga videvši snagu i stradanje Svetog Georgija. Veruje se da predstavlja mladu hrišćansku crkvu.
Srpska pravoslavna crkva Svetog Georgija praznuje dva puta godišnje – Đurđevdan 6. maja i Đurđic 16. novembra, kada se obeležava obnovljenje hrama Svetog Georgija u Lidiji, gde je bilo položeno njegovo telo.











