Novinar i urednik portala Glas Zaječara Miljko Stojanović dobio je novu pretnju na društvenim mrežama, saopštila je Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM).

ANEM, upozorava da je reč o još jednom u nizu ozbiljnih napada i pritisaka kojima je ovaj novinar iz Zaječara izložen poslednjih godina.
Kako je navedeno u saopštenju, pretnja je upućena putem Fejsbuka sa naloga Dušana Obradovića.
Predsednik Upravnog odbora ANEM-a i član Stalne radne grupe za bezbednost novinara Veran Matić prijavio je ovaj slučaj Tužilaštvu za visokotehnološki kriminal.
ANEM ističe da ovo nije usamljen incident, već nastavak dugotrajnog ugrožavanja bezbednosti Miljka Stojanovića, koji se, osim pretnji na društvenim mrežama, suočava i sa ometanjem u radu, uznemiravanjem i fizičkim napadima.
Više prijava, malo epiloga
Prema navodima ANEM-a, samo tokom prošle godine u tužilaštvima su formirana četiri predmeta u vezi sa napadima na Miljka Stojanovića.
„U tri od četiri predmeta tužilaštvo je procenilo da nema krivičnog dela za gonjenje po službenoj dužnosti, a samo jedan je još otvoren. Miljko Stojanović je često meta pretnji i napada i praktično nezaštićen, jer je napadan i od strane policije. Insistiramo da se ozbiljnije shvate nagomilani slučajevi koji ugrožavaju permanentno rad redakcija, naročito lokalnih medija čija je uloga od izuzetnog značaja za informisanje stanovništva o temama od javnog interesa“, izjavio je Veran Matić.
U saopštenju se navodi da višegodišnje ponavljanje pretnji, uvreda i napada na novinare, posebno u lokalnim sredinama, ozbiljno ugrožava pravo javnosti na pravovremeno i objektivno informisanje.
ANEM pozvao nadležne da reaguju
ANEM je pozvao nadležne organe da ovakve pretnje novinarima ozbiljno shvate, identifikuju počinioce i pokrenu odgovarajuće postupke kako bi se obezbedili uslovi za bezbedan i nesmetan rad medija u Srbiji.
Iz ove medijske асоцијације upozoravaju i da nekažnjivost napada na novinare dodatno ohrabruje napadače, jer stvara utisak da za ugrožavanje bezbednosti predstavnika medija neće snositi posledice.
Poseban apel upućen je novinarima, novinarkama i svim medijskim radnicima da prijavljuju svaki oblik pritiska, pretnji i ugrožavanja bezbednosti tokom obavljanja posla.
Dostupna Sigurna linija za novinare
ANEM je podsetio da je svim novinarima dostupna besplatna Sigurna linija za novinare na broj 0800 100 115, putem koje predstavnici medija mogu dobiti informacije o zakonskom tretmanu dela, kao i smernice o koracima koje treba preduzeti radi prijavljivanja slučajeva policiji i tužilaštvu.



![Upoznajte Mariju Trajković, lektora portala „Bor030“ [INTERVJU]](https://www.bor030.net/wp-content/slike/10653851_748666768527116_5131002039876772880_n-218x150.jpg)





